">
  Menu

 

 

 

 

Z wizytą w "FORT WAPITI".

     W dniu 4.06.2014r odbyła się wycieczka autokarowa do "FORT WAPITI" wioski indiańskiej w Zalasowej koło Tarnowa.

     Wzięli w niej udział uczniowie klas I -III, oddziału przedszkolnego oraz klas specjalnych. Celem wycieczki było spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północnej. W uroczym miejscu dzieci mogły w aktywny sposób odpocząć, a zarazem chłonąć wiedzę na łonie natury pod okiem instruktora. Na wstępie przewodnik zaprowadził nas do dwóch tipi, gdzie pobudziwszy wyobraźnię naszych wychowanków, opowiadał o niezwykłej kulturze demonstując przy tym bogata wystawę repliki indiańskiego rękodzieła m.in.: sprzęty codziennego urzytku, stroje, broń. Uczniowie mieli możliwość spróbować swoich sił w wielu indiańskich konkurencjach. Pierwsza z nich to tor przeszkód, który był pokonywany przez naszych wychowanków z ogromną fascynacją. Nastepnie były gry i zabawy indiańskie: strzelanie z łuku, indiański połow ryb, rzuty włócznią. W chwili gdy w powietrzu unosił się zapach pieczonych kiełabasek z ogniska udaliśmy sie na ich skonsumowanie, po czym odbyło sie malowanie twarzy.

    Na zakończenie były piosenki i tańce bowiem śwpiew i taniec to nieodłączny element indiańskiej kultury. Wioskę indiańska opuściliśmy z uśmiechem na twarzach. To była udana wycieczk pod względem pogody jak i atrakcji.:)

 

      Wyjazd miał przynieść wiele korzyści. Już podróż autokarem dała możliwość przeprowadzenia pogadanki na temat bezpieczeństwa w czasie wyjazdów, w drodze do szkoły i ze szkoły oraz o niebezpieczeństwach grożących dzieciom w sieci, pozwolił też porozmawiać o kulturze osobistej. Środowisko, w jakim funkcjonuje nasza szkoła boryka się z wieloma problemami związanymi z uzależnieniami. Pracując z małymi dziećmi, pragniemy  przy każdej nadarzającej się okazji przybliżać młodemu pokoleniu świat wolny od nałogów, umocowany na uniwersalnych wartościach, które nigdy się nie dewaluują. Wycieczka pokazała ciekawy sposób aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie kolegów, promując równocześnie zdrowy styl życia z dala od zachowań ryzykownych. Zapewniła uczestnikom wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych aby mogli lepiej radzić sobie w rozwiązywaniu relacji interpersonalnych. Dała możliwość poznania samych siebie, zaspokoiła potrzeby psychiczne dzieci takie jak akceptacja, sukces, kontakt z drugim człowiekiem. Umożliwiła poznanie nowych terenów, pozwoliła obserwować obiekty i zjawiska przyrody, uwrażliwiła na piękno otaczającej przyrody, uświadomiła konieczność dbania o środowisko naturalne.

 

Zapraszamy do galerii:

 

(c) Copyright 2021 nspdulczamala.pl
Projekt i wykonanie:
StronyNaMedal.pl