Menu

 

 

 

 

Śladami Noblisty

13 października br. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Specjalnego w Dulczy Małej wzięli udział w edukacyjnej  wycieczce związanej z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza. 

 

 

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

                                              H. Sienkiewicz 

W tym roku przypada 170 rocznica urodzin, 100 rocznica śmierci oraz 50 rocznica utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej- miejscu urodzenia pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla. W związku z tymi wydarzeniami chcieliśmy zachęcić uczniów naszych Szkół do sięgnięcia po książki tego pisarza.

Pierwszym punktem było poznanie historii Pałacu w Kurozwękach wraz z lochami pełnymi tajemniczych legend, połączone ze świetną zabawa podczas safari z bizonami, zwiedzaniem mini ZOO i oczywiście przejście labiryntu. Tegoroczny labirynt z kukurydzy nawiązywał właśnie do twórczości Henryka Sienkiewicza. Ze względu na intensywne opady deszczu w przeddzień naszej wycieczki, nie udało nam się przejść dużego labiryntu, ale swoje zdolności orientacji w terenie sprawdziliśmy w mniejszym labiryncie bukowym. Po obiedzie w pałacowej restauracji przystąpiliśmy do realizacji kolejnego punktu naszej wycieczki, jakim było dotarcie do Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Do letniej rezydencji Sienkiewicza zaprowadziła nas piękna ponad stuletnia aleja lipowa. Zwiedziliśmy odtworzone mieszkanie Sienkiewicza – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię – gdzie zobaczyliśmy galerię portretów rodzinnych, kolekcję broni bliskowschodniej i afrykańskiej, dary jubileuszowe, a także trofea myśliwskie podkreślające łowcze pasje autora „W pustyni i w puszczy”. Poznaliśmy biografię Sienkiewicza i historię Oblęgorka będącego „darem narodowym”, który pisarz otrzymał w 1900 r. z okazji jubileuszu od wszystkich rodaków.

Następnie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej pt. „Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza”. Na tej lekcji poznaliśmy Sienkiewicza jako wielkiego podróżnika, oglądnęliśmy zachowane po podróży fotografie, pamiątki, trofea oraz przeczytaliśmy najciekawsze fragmenty z listów pisanych do rodziny i przyjaciół. Ponadto dowiedzieliśmy się, w jakim stopniu wyprawa na Czarny Ląd przyczyniła się do powstania powieści „W pustyni i w puszczy”.

Wycieczka była jednym z elementów projektów edukacyjnych realizowanych w naszych Szkołach w związku z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.

Już wkrótce kolejna wycieczka edukacyjna :)

 

(c) Copyright 2024 nspdulczamala.pl
Projekt i wykonanie:
StronyNaMedal.pl