Menu

 

 

 

Radosne świętowanie w Dulczy Małej

"Ojczyzna:  wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru i mową własną jak sztandar wyśpiewać dzieje" ( Jan Paweł II)

Wspólne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę zjednoczyły wszystkich: rodziców i dzieci, nauczycieli i uczniów, samorządowców i mieszkańców wsi. Każdy znalazł u nas swoje miejsce i poczuł się w tym dniu wyjątkowo.

Obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, sprawowana przez ks. proboszcza Krzysztofa Tworzydło. Już o godz. 9:45 uczniowie wraz z nauczycielami pieszo udali się do kościoła parafialnego. Tam też gromadzili się zaproszeni goście i mieszkańcy wsi Dulcza Mała. Po Mszy Św. wspólnie posadziliśmy ,,Dęba Niepodległości” obok którego umieszczona została ,,Kapsuła czasu” z informacjami o szkole, wsi i mieszkańcach.

Kolejnym etapem naszego świętowania było otwarcie wystawy pokonkursowej ,,Dulcza Mała, jej piękno, przyroda i historia” oraz ,, Skarbnica wspomnień”. Na tejże wystawie można było obejrzeć prawdziwe „perełki” udostępnione nam przez mieszkańców Dulczy Małej. Okazało się, że zachowało się dużo cennych pamiątek z różnych okresów historii naszej miejscowości i ojczyzny.

Skarbnicę wspomnień” stanowiły między innymi zdjęcia pochodzące z rodzinnych zasobów, dokumenty, pieniądze z okresu zaborów i II wojny światowej, modlitewnik w języku niemieckim, portret ślubny z XIX wieku i żołnierza z I wojny światowej. Udostępniono nam także cenne medale i odznaczenia otrzymane za zasługi dla ojczyzny. Nie zabrakło także eksponatów z II wojny światowej takich jak: guziki, żołnierskie buty, czapki, menażki a nawet hełmy.

Ciekawą i barwną ekspozycję stanowiły współczesne zdjęcia przyrody i zabytków Dulczy Małej. Wiele osób stwierdziło, że nasza miejscowość „jest naprawdę piękna”.

Kulminacyjnym punktem uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej. Rozpoczęła się ona od apelu i wspólnego odśpiewania 4 zwrotek hymnu państwowego. Następnie dzieci przedstawiły barwną inscenizację najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju, przeplataną tańcami, poezją i pieśnią. Naszą akademię, uświetnił występ chóru strażackiego ,, Fayer Ton”, który wykonał kilka przepięknych pieśni patriotycznych.

Uwieńczeniem uroczystości był „płonący”, wielki biało- czerwony tort. Dla każdego znalazł się kawałek a ,,słodka degustacja ” stała się okazją do integracji i wspomnień.

Uroczystość była kolejnym elementem projektu ,,Ścieżki niepodległości” realizowanego w ramach fundacji BGK ,,Na 100 Niepodległa”.

Przed mieszkańcami jeszcze dwa ważne punkty realizacji programu : spotkanie młodzieży z przedstawicielem IPN oraz środowiskowa prelekcja: ,,Tu mój dom – z kart historii Dulczy Małej”.

(c) Copyright 2019 nspdulczamala.pl
Projekt i wykonanie:
StronyNaMedal.pl