">
  Menu

 

 

 

 

Przedszkole 2018/2019

W naszym przedszkolu nadrzędną wartością jest dziecko, jego dobro i wszechstronny rozwój.
Naszą dewizą jest wspieranie dziecka w jego indywidualnym rozwoju oraz wspieranie rodziców w procesie wychowawczym.

Dzieci czują się u nas kochane, szczęśliwe i akceptowane, mogą być sobą i realizować swoje potrzeby i dziecięce marzenia. Zaspokajamy podstawowe potrzeby dziecka – bezpieczeństwa, więzi społecznych, zabawy i aktywności. Efektem naszejpracy        jest osiągniecie przez dziecko takiego poziomu rozwoju umysłowego, fizycznego i społeczno - emocjonalnego, który umożliwi    mu dobry start w szkole.

Wychowawcami grupy są panie Karolina Wolak i Małgorzata Kopcińska. Jak na Przedszkole przystało bawimy się ale też uczymy.  Przedszkolne życie obfituje w wiele wydarzeń o których w skrócie informujemy.

W tym roku dzieci biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Eukacyjnym "Piekna Nasza Polska cała" który wspiera w nich rozwój ducha patriotycznego. 

Jednym z zadań do zrealizowania w ramach Projektu było wysłanie pocztówki z Naszej miejscowość. Niestety nie udało nam się takiej kupić ale zrobiliśmy własną. Oto ona :)

 

20.09.2018 r.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

Na początku roku przedszkolnego robiliśmy nie tylko ludziki z kasztanów i żołędzi, czy kolorowe bukiety z liści.   

  W naszym przedszkolu niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została dynia. Zorganizowaliśmy nawet Święto Dyni. Tego dnia dzieci dowiedziały się co kryje się w środku dyni i spróbowały jej pestek. Każde dziecko przyniosło dynię do przedszkola i wszyscy razem je malowaliśmy. Odbył się nawet konkurs na najpiękniejszą dynię a przedszkolaki jednogłośnie zdecydowały...

że wygrali wszyscy :) 

Z kolei starszaki samodzielnie zrobiły ciasto na pyszny chleb z ziarnami dyni i słonecznika, a pod koniec dnia mogliśmy

spróbować ich wypieku.

W październiku miało miejsce ważne wydarzenie - Pasowanie na Przedszkolaka.

06.11.2018 r.
Odwiedziła nas Pani żołnierz. Podczas wizyty opowiedziała przedszkolakom o swojej służbie, zaprezentowała mundur 
polowy oraz pokazała podręczne wyposażenie żołnierza. Maluchy miały także możliwość przymierzenia
żołnierskiego nakrycia głowy oraz maski przeciwgazowej, a także kamizelki. 

Nasz gość pomógł nam także rozstrzygnąć konkurs patriotyczny. Tematyka wojskowa zafascynowała nie tylko chłopców. Dziewczynki także zapragnęły zostać żołnierzami.

Bardzo dziękujemy Pani Oli i liczymy na częstsze wizyty.

08.11.2018 r.

"Kto ty jesteś? Polak mały" -  Nasze Przedszkole włączyło się w obchody 100lecia Odzyskania Niepodległości

organiozwane przez Niepubliczną Szkołę Podstawową. Tego dnia odbył się także Pokaz Mody Patriotycznej.

22.11.2018 r.

Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim
jest potrzebny Miś". Było wiele zabaw, tańców i szaleństwa.
 
 
Tego dnia odwiedziła nas także Pani pielegniarka, opowiedziała nam o swojej pracy i nauczyła nas kilku przydatnych rzeczy.
 
 
 
Poza świętami i dniami tematycznymi dużo się bawimy i uczymy.
 
 
 
"Papuga kolorowa, wymyśla nowe słowa wymyśla nowe dźwięki, piosenki"
Nasz kolega Kacper przyniósł do prezdszkola swoją papugę i opowiedział nam niej.
 
 
 
 
Andrzejki
Tego dnia odwiedzili nas Wolontariusze z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej. 
Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową.
Był pełen radości oraz świetną okazją do integracji grupy.
 
 

"Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!"  

 

 
 
„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

Cieszymy się bardzo, że po raz kolejny odwiedził nas św. Mikołaj. A u Was był?

 W naszym Przedszkolu rozpoczęliśmy już okres tworzenia świątecznych dekoracji. Jak zwykle połączyliśmy to ze świetną zabawą.

 

Nasze Przedszkolaki włączyły się w akcję  #RazemNaŚwięta - pomocy maluchom leżącym w Szpitalu w Mielcu. Każde dziecko przyniosło pluszaka " na odwagę " dla chorych dzieci, a niektóre przyniosły cały wór. 


Życzymy dużo zdrowia i radości :)

Okres przedświąteczny to w każdym przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt. W Przedszkolu "Radosny Start"           w Dulczy Małej także trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.  Podczas zajęć dzieci poznają tradycje bożonarodzeniowe i związane z tym świętem obyczaje panujące w Polsce. Choinka, prezenty, stół wigilijny to główne motywy przewodnie grudniowych prac plastycznych naszych przedszkolaków. Dzieci wykonują proste ozdoby świąteczne, dekorują pierniczki, ubierają wspólnie choinkę. Przedszkolaki uczą się śpiewać tradycyjne kolędy, jak również piosenki o tematyce zimowo- świątecznej. Grudzień to dla maluchów wyjątkowy czas, gdzie mogą poznać tradycję Świąt Bożego Narodzenia, poczuć “magię świąt”.
 
 
 
"Niech te Święta tak wspaniałe,
będą jakby z bajek całe,
niechaj gwiazdka z nieba leci,
niech Mikołaj tuli dzieci,
biały puch niech z góry spada,
niechaj piesek w nocy gada,
niech choinka pachnie pięknie
wszystkim wokół serce mięknie!”Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim rodzicom i dzieciom życzenia zdrowych,                                     pogodnych, radosnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

                            Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne Niepublicznego Przedszkola " Radosny Start" w Dulczy Małej
                          

 
 
W naszym Przedszkolu już zawitał Nowy Rok. Przywitaliśmy go bardzo hucznie.
 
Wykorzystaliśmy piękna zimową pogodę i zrobiliśmy sobie przedszkolny kulig.
 

Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu.       Dlatego, Dzień Babci i Dziadka obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście.
Dzieci przygotowały specjalnie dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. W przygotowanych programach artystycznych wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łza w oku.

31.01.2019
W naszym przedszkolu mieliśmy kolejnego gościa - panią Agnieszkę, która jest logopedą w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Dulczy Małej. Wspólnie z naszym Gościem ćwiczyliśmy buzię i języki.
Liczymy na częstsze wizyty.
 
 
 Dbajmy o ptaki zimą. Na ostatnich zajęciach Przedszkolaki wykonały już własnoręczne zawieszki z ziaren dla ptaków.
 
 

05.02.2019 Trwa muzyczny tydzień w naszym przedszkolu. Odwiedziła nas starsza koleżanka Wiktoria,                                  która zagrała nam kilka utworów na gitarze. Mieliśmy także okazję żeby spróbować samemu coś zagrać.

Odkryliśmy kilka talentów ;)

 

Przedszkolaki uczestniczyły w uroczystym przekazaniu przez Empik 1000 książek dla NSP w Dulczy Małej.

fot. Anna Kutrzeba

14.02.2019 r. tego dnia w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Już od rana na sali zjawiały się dzieci przebrane    za różnych bohaterów znanych bajek i nie tylko. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno :) Gdy już wszyscy się pojawili, dzieci wraz z paniami, udały się na bal. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy wesoło się bawili,  a uśmiech nie znikał z twarzy.   

 

W poniedziałek 18.02 wybraliśmy się na wycieczkę do Czarnej, gdzie szlifowaliśmy nasze umiejętności gastronomiczne.  Mieliśmy okazję zrobić własną pizzę. W drodze do domu zatrzymaliśmy się w Radomyślu Wielkim.  Odwiedziliśmy Obserwatorium astronomiczne i uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach prowadzonych przez p. Janusza Grzyba. Wycieczka była świetną okazją to integracji naszej grupy.

 

27.02.2019 r.

W ostatnim tygodniu przedszkolaki dowiedział się wiele informacji na temat sawanny oraz dżungli i zwierząt w nich żyjących. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się małpki, które doczekały się swojego "mini święta".  W związku z tym dzieci przynosiły do przedszkola ulubiony przysmak tych ssaków- banany,  a potem wspólnie robiliśmy bananowy koktajl, który okazał się przepyszny.

Rekordziści wypili nawet po 3 szklanki smakołyku.

28.02.2019 r. 

W naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski zatytułowany "Zwierzęta Sawanny". Do konkursu zgłosiło się 11 dzieci,       z czego z przyczyn losowych, do recytowania przystąpiło 7. Pojedynek był bardzo wyrównany. Dzieci pięknie recytowały, a zwycięzcom udało się nauczyć na pamięć aż 9 wierszyków o zwierzętach. Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział i gratulujemy odwagi.

 

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, aby uzmysłowić dzieciom  jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Dekoracja przedszkola zmieniła się z zimowej na wiosenną.  W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody, a w wazonach pojawiły się gałązki bazi i tulipanów. W galerii przedszkolaka nie zabrakło też prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny, zarówno kwiatów jak i ptaków. Nawet w strojach przedszkolaków dominował tego dnia wiosenny kolor – zieleń.

Oh, jaka była nasza radość gdy gościliśmy kogoś niezwykłego, był to nikt inny jak piękna Pani Wiosna. Dzieci zaprezentowały Jej wcześniej przygotowany taniec i wierszyki. Nie zabrakło wiosennych zabaw i konkursów. Tego dnia odbył się także wiosenny pokaz mody.

 Nasze przedszkole otrzymało podziękowanie za włąceznie się w akcję BohaterON.

 

Ostatnio pisaliśmy o akcji BohaterOn w której brały udział nasze przedszkolaki. Dzisiaj otrzymaliśmy kartkę zwrotną

od jednego z Powstańców, bardzo się ucieszyliśmy i upewniliśmy się, że warto brać udział w akcjach tego typu. Dziękujemy bardzo Panu Markowi Wallmoden za odpowiedź, ale również za trud i osobiste poświęcenie dla Naszej pięknej Polski.

Udało nam się z Panem Markiem skontaktować telefonicznie i każde dziecko miało okazję podziękować i życzyć wszystkiego dobrego naszemu Bohaterowi.

 

 

27 marca wybraliśmy się na w odwiedziny do biblioteki. Dowiedzieliśmy się dużo o pracy bibliotekarza. Co więcej, każde dziecko założyło sobie kartę biblioteczną i zobowiązało sięco tydzień wypożyczać nową książkę. Bardzo cieszymy się z 1000 książek, które szkoła otrzymała po wygranej
w konkursie.

 

 

Zwyczaj malowania jajek narodził się dawno temu w Persji. W tradycji chrześcijańskiej zdobione jajka są nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu, symbolizującym rodzące się życie oraz nadzieję. Wśród wielu technik zdobienia jajek najpopularniejszymi są kraszanki, pisanki, oklejanki, nalepianki, drapanki.
Zachęcaliśmy dzieci i rodziców do szukania nowych, oryginalnych sposobów tworzenia pisanek.
Wszystkie pisanki były piękne, komisja miała bardzo trudne zadania podczas konkursu. 
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom.

 
Mimo że przed Świętami Wielkanocnymi do przedszkola uczęszczało mniej dzieci to i tak świetnie się bawiliśmy. Orócz malowania jajek malowaliśmy doniczki i sialiśmy w nich kwiaty. Czekamy na owoce naszej pracy, które każde z dzieci weźmie do domu i posadzi we własnym ogrodzie.            

                                                                      

 

 

 

 

Nasze Przedszkolaki skorzystały z okazji spotkania z fryzjerkami, które były z wizytą w Szkole Podstawowej. 
Dzieci poznały tajniki pracy fryzjera a przy okazji Panie fryzjerki zadbały o włosy Naszych małych podopiecznych.

 

 

 

 

 

10.05.2019 Nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Tarnowa do sali zabaw PROMIENNY ZAMEK.
W ogromnej sali zabawnie brakowało atrakcji takich jak: basen wypełniony kulkami - który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji, zjeżdżalnie, trampoliny, rury, samochodziki, karuzele. Dzieci mogły wspinać się po specjalnej ściance, przeciskać przez różne tajemne przejścia i tunele, a nawet zjeżdżać specjalną rurą prosto do basenu z piłkami. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca iudaliśmy się do pizzerii na pyszny obiad. Wróciliśmy do przedszkola szczęśliwi, pełni wrażeń i z uśmiechami na twarzach.

 

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, dlatego my świętowanie zaczęliśmy już w piątek i skończyliśmy dzisiaj - poniedziałek.

W piątek dzieci czekało wiele atrakcji, były przebieranki, układanie włosów, malowanie twarzy, również coś dla brzucha - wata cukrowa i wielka fontanna czekoladowa. Pomiędzy tymi atrakcjami były tańce i konkursy. W poniedziałek odbył się Piknik Rodzinny gdzie dzieci bawiły się razem ze swoimi rodzicami.

Te dni pełne wrażeń szybko się skończyły, ale wspomnienia pozostaną na długo.

 

(c) Copyright 2022 nspdulczamala.pl
Projekt i wykonanie:
StronyNaMedal.pl