Menu

 

 

 

Maj tuż tuż...Wywieś flagę

Maj jest szczególnym miesiącem w historii naszego kraju. W pierwszych dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta.

1 majaMiędzynarodowe Święto Pracy,  rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej 

2 maja -Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

3 maja - Narodowe Święto Konstytucji

1 maja

To Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony w 1889 roku dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Święto to jest uczczeniem pamięci licznych ofiar, które domagały się między innymi 8-godzinnego dnia pracy.

To również rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

2 maja

Jest świętem wyjątkowym. Od 2004 roku obchodzimy tego dnia Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W czasach PRL-u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.


3 maja

Upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta pierwsza w Europie ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Istniała nagląca potrzeba uzdrowienia Polski, wyciągnięcia jej z anarchii i uczynienia rządną. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności. 

 

Ponizej: Tryumfalna procesja z konstytucją majową według Jana Matejki 

 

(c) Copyright 2019 nspdulczamala.pl
Projekt i wykonanie:
StronyNaMedal.pl