Menu


 

 

,,Tradycyjny Sad” w Dulczy Małej

Jeżeli masz ogród i bibliotekę, to masz wszystko, czego ci potrzeba.” (B. Jones)

,,Tradycyjny Sad”  w Dulczy Małej

Już w lutym w naszej szkole zespół uczniów z klas 7-8 podjął wraz z Panią Krystyną Tomaszek zadania z projektu ,,Tradycyjny Sad” Banku Ochrony Środowiska.

Uczniowie poznawali stare, tradycyjne gatunki drzew owocowych. Drzewa te przetrwały do dziś i świadczą o ich odporności i przystosowaniu do środowiska. Uczestnicy projektu uzyskali zgodę właściciela gruntów i sporządzili plan nasadzeń tradycyjnych odmian oraz roślin im towarzyszących . Dzielili się informacjami. Wykonali ,,Księgę Sadu” i zaproponowali nazwę ,,Mój Raj” dla powstającego sadu. Pisali raporty, planowali zakupy. Zespół pozytywnie przeszedł pierwszy etap działań i uzyskał nagrodę – grant w wysokości 200 zł. na nasadzenie tradycyjnych odmian grusz.

Dzięki staraniom pani Dyrektor Małgorzaty Drożdż teren planowanego ogrodu został podwieziony.  Posadzono już pierwsze drzewka owocowe, a sam pomysł stał się inspiracją do stworzenia wokół szkoły wielogatunkowego sadu złożonego z tradycyjnych odmian. Część tego sadu będzie stanowiła element ogrodu do hortiterapii.

Pomysł bardzo wszystkim się spodobał – a Pani Agata Cetnar podjęła się próby pozyskania drzewek owocowych od sponsora. Ciekawe jak potoczą się dalej losy ,,Naszego Raju”.

 

(c) Copyright 2020 nspdulczamala.pl
Projekt i wykonanie:
StronyNaMedal.pl