Menu

   

    

 

 

"Ścieżki niepodległości". Rok dla Niepodległej w naszej Szkole

Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole rozpoczęły się od akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

14 listopada uczniowie oddziałów edukacyjno –terapeutycznych wzięły udział w I Festiwalu Pieśni Maryjnej i Patriotycznej. Uczeń klasy II Maciej Zięba godnie nas reprezentował.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w szkolnym Dyktandzie Niepodległościowym. Uczeń klasy VI Eryk Irla oraz uczennica klasy VII Wiktoria Siembab zakwalifikowali się do etapu gminnego.

Wiktoria Siembab przygotowywana przez panią Annę Tyńską otrzymała wyróżnienie za udział w Gminnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej.

Uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego pod kierunkiem wychowawczyni pani Krystyny Tomaszek przygotowywali gazetki okolicznościowe poświęcone m.in. obchodom rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz rocznicy urodzin wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego.

Kolejny akcent w obchodach rocznicowych to wykonanie przez uczniów klas IV –VII plakatów „Droga ku niepodległości”.

Na zakończenie I etapu obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości -  25 stycznia do szkoły przybył zaproszony gość ksiadz prałat Stanisław Niemiec. Gorąco powitany przez uczniów i grono pedagogiczne ciekawie opowiadał o historii parafii Zgórsko, swojej pracy duszpasterskiej przypadającej na trudne czasy walki o wolną Polskę oraz o tworzeniu się ruchu solidarnościowego.

 Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej od momentu ustalenia święta w 2011 r. pamiętają o pierwszym marca – dniu Żołnierzy Wyklętych. Także i w tym roku uczniowie uroczystą akademią i gazetką okolicznościową przypomnieli wszystkim o tych, którzy walczyli o ,,Niepodległą” często poświęcając własne życie.

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Dulczy Małej była okazją do przypomnienia historii jej powstania. Szkolna uroczystość przykuła uwagę widzów filmową prezentacją, pieśnią, wierszem i prozą. Najpierw wspomniane zostały czasy największej potęgi Rzeczypospolitej a także okres wojen wydatnie osłabiających jej siłę.

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy również poprzez udział w konkursie plastycznym "Twarze Niepodległej", organizowanym przez Komitet Obchodów 100.Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gminie Radomyśl Wielki, Urząd Miejski i Samorzadowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim.

Więcej prac TUTAJ

 

Nasza uczennica Wiktoria Jarosz zwyciężyła w konkursie plastycznym "Twarze Niepodległej". Wiktoria Poparda i Wiktoria Siembab zajęły trzecie miejsce. Kilku uczniów uzyskało wyróżnienia. Podczas uroczystosci zakończenia roku szkolnego pan Krzysztof Babiarz- w imieniu Organizatorów- wręczył nagrody. 

Również półkolonia wakacyjna organiozwana w naszej szkole w ramach Programu "Na 100 Niepodległa" Fundacji BGK nawiązywała tematycznie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie odwiedzili ważne historyczne miejsca w naszych okolicach i oddali hołd poległym w obronie naszej ojczyzny.

Uczniowie złożyłi kwiaty pod tablicą upamiętniającą pilotów II wojny Światowej związanych z Ziemią Radomyską

W muzeum im. Ulmów starsi uczniowie dowiedzieli się wiele o okrucieństwie II wojny światowej i Polakach ratujących Żydów 

W Szczucinie uczniowie odwiedzili mogiłę powstańców z powstania styczniowego i mogiłę Edwarda Dunajewskiego - dowódcy z powstania styczniowego

 

w Szczcucinie odwiedzili również pomnik żołnierzy z okresu II wojny światowej żywcem spalonych.

W Kąśnej Dolnej zapoznali się z postacią Ignacego Paderewskiego

Uczniowie zwiedzili również Muzem Dom Wincentego Witosa w Wierzchosławicach 

 

Więcej o półkolonii TUTAJ

(c) Copyright 2018 nspdulczamala.pl
Projekt i wykonanie:
StronyNaMedal.pl