">
  Menu


 

 

Rozstrzygnięcie konkursu ,,WIENIEC ZIÓŁ – WIENIEC ZDROWIA”

Święcenie wianków na zakończenie oktawy Bożego Ciała jest bardzo starą tradycją. Były one święcone od niepamiętnych czasów  łącząc  w jedno takie wartości jak : modlitwę, piękno,
wiedzę o przyrodzie i o właściwościach leczniczych roślin. 

W konkursie głównym kryterium oceny była liczba ziół wplecionych w wianki. A oto wyniki konkursu:
I miejsce – Joanna Żurek - 64 zioła
II miejsce – Joanna Tomala 26 ziół
III miejsce- Natalia Skiba 26 ziół

Gdyby brać pod uwagę nie tylko liczbę ziół ale i piękno wieńców – niewątpliwie palmę zwycięstwa dzierżyłby wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Dulczy Małej. Zachwycał on wszystkich swą urodą , zapachem i rozmaitością ziół. A i Panie, które go wykonały prezentowały się same jak kwiaty w barwnych ludowych strojach krakowskich.

Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale też wszystkim , którzy wykonali wianki, a było ich wiele więcej niż zgłoszonych do konkursu. Pamiętajmy, że w wielu dziś stosowanych lekach wyciągi ziołowe stanowią ich podstawę. Zioła nie niosą tak wielu skutków ubocznych jak lekarstwa a podobno w naturze można znaleźć lekarstwo na każdą chorobę. Zachęcamy do kultywowania tej pięknej i wartościowej tradycji przez kolejne pokolenia.

Wianki święcono od dawien dawna. Poświęcone wianki wieszano nad drzwiami a po wysuszeniu w sieni lub w izbie nad świętymi obrazami. Przechowywano je przez okrągły rok, by służyły ludziom i zwierzętom gospodarskim. W razie choroby robiono z nich chorym napary. Czasami taki napar podawano np. krowom po wycieleniu. Jak pisał w 1908 r. Zygmunt Gloger wiankiem z rozchodnika okadzano domy by ,,rozeszły się” chmury gradowe i pioruny. W niektórych rejonach Polski pokruszone zioła sypano w łóżko ciężko konającego by skrócić mu cierpienie a nawet wkładano do trumien zmarłych by dały ich duszom spokój.

Wianki wito z ziół i zdobiono je kwiatami. Zazwyczaj pleciono kilka wianków. Wspomniany wcześniej Z. Gloger pisze, że ,,wito zawsze 9 tych wianków, każdy z innego ziółka, a mianowicie: z macierzanki, rozchodnika, nawrotka, kopytniku, rosiczki, mięty, ruty, stokroci i barwinku. Używany jest także lubczyk, kopelnik, targownik i dzwonki, w Krakowskiem bobownik i niezapominajki, w Wielkopolsce gałązki lipy i jabłecznik.”
W wiankach z naszych terenów zgodnie z pamięcią seniorek znaleźć można było: rumianek, bławat, rozchodnik, bukwicę, pięciornik kurze ziele, kopytnik(in. kopelnik), miętę, macierzankę, lipę, różę, przywrotnik(in. nawrotnik), wełniankę, koniczynę (w tym pagórkową tzw. targownik ), jaśmin. Każda z tych roślin wykorzystywana jest do dziś w ziołolecznictwie.

Ta tradycja od pokoleń jest swoistym przekazem wiedzy o ziołach i ich właściwościach. Chcąc społeczność zachęcić do podtrzymania tej wielowymiarowej tradycji, zespół uczestniczący w projekcie ,,Drzewo Franciszka” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej wraz z Parafią Rzymskokatolicką pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Dulczy Małej zorganizował konkurs podnoszący znajomość ziół i świadomość ich leczniczych właściwości.

(c) Copyright 2020 nspdulczamala.pl
Projekt i wykonanie:
StronyNaMedal.pl